Marmara Adası
Müdavimleri

Turizm olgusunun 1950’li yıllarda adalarda başlamasıyla 1960-80 yılları arası Ada Turizminin tavan yaptığı dönem olmuştur. Ege ve Akdeniz sahil kasabaları henüz keşfedilmemiş olduğundan İstanbul, Bursa, Tekirdağ, Ankara gibi şehirlerden adalara yerli turist akını başlamış bunun yanında siyaset, sanat, spor, edebiyat çevrelerinden birçok isim uzun yıllar Marmara Adası’nı mesken tutmuştur.

Spor camiasından; Galatasaray’lı Burhan Atak, Eşref Şefik Atabey’in yanı sıra namı diğer Papatya Memduh (Eren) ve Yaşar Yalçınpınar gibi Fenerbahçe’li futbolcular Aba mevkiinde mülk edinerek gönlünü adaya kaptırmıştır.

İstanbul Radyosu’ndan Eşref Bey’in ahpabı Baki Süha Ediboğlu ve eşi Ses Sanatçısı Afife Ediboğlu ile Tarihçi Feridun Fazıl Tülbençi adanın ilk müdavimlerindendir.

Sanat çevrelerinden Heykeltraş Gürdal Duyar, Ömer Uluç, Aliye Berger Marmara (Sarıgöl Otel)’de konaklamıştır. Bu otelde ayrıca Edip Cansever ve Turgut & Tomris Uyar çifti uzun seneler yaz tatillerini geçirmiş olup, Tomris Hanım öykülerinde Marmara’lı birçok simaya yer vermiştir.

Türkiye’yi cam vitray sanatıyla tanıştıran Mazhar Resmor ve Litografi tekniği ile yaptığı taş baskı eserleriyle dünyaca tanınan Mustafa Aslıer de Kamara mevkiinde ömürlerinin sonuna dek yaşamışlardır.

Türkiye’nin en önemli Edebiyatçılarından Yaşar Kemal, hapishane arkadaşı namı diğer Kara Osman’ın sahibi olduğu ‘Mola Otel’de yaz-kış misafir olarak kalmış, burada ada romanları için imgeler toplamıştır.

Oktay ve Samim Sinanoğlu kardeşler aileleriyle birlikte gençlik çağlarını Marmara’da pansiyoner olarak geçirirken, Fethi Naci, Samih Rıfat, Oktay Rıfat, Şahap Sıtkı, Sami Öngör gibi yazın dünyasına mâl olmuş yazar ve edebiyatçılar adanın müdavimi olmuştur.

Uğur Yücel çocukluk yıllarının en güzel yazlarını Gündoğdu Köyü’nde geçirirken Perran Kutman’da Asmalı Köyü’nde konaklamıştır.

Her yaz Çınarlı’ya gelip en az bir hafta konaklayan bir başka tiyatro ve sinema sanatçısı da Bilge Zobu’dur.

Coğrafya kitaplarının bir numaralı ismi Prof. Sırrı Erinç, Prof. Kemali Söylemezoğlu Kamara mevkiinin diğer sakinlerindendir.

Siyaset camiasından: Aydın Senatörü Osman Saim Sarıgöllü, Çorum Milletvekili Hakkı Yemeniciler, İşçi Partisi’nden de Mehmet Ali Aybar, Selahattin Hilav ve Muaffak Şeref Marmara’da konaklayanlardan bazılarıdır.

Nazım Hikmet’in Tahir ile Zühre’sini besteleyen müzik camiasının usta gitaristlerinden Tarık Öcal, henüz delikanlılık çağlarında adaya vurulmuş ve ilerleyen yıllarda Miskinler Mevkii’nde bulunan evinde tüm yaz tatillerini geçirmiştir.

İlk akla gelen yukarıdaki bu isimler olmakla birlikte topluma mal olmuş birçok isim tarafından Marmara Adası-adaları mesken tutulmuş ve halen ziyaret edilmektedir.

H. Can Yücel, H. Turgut Uyar, Mazhar Tezan, Simin Öcal, Nadir Kır, Selmin (Sarıgöllü) Ergüden, Nigarin (Sarıgöllü) Yurdakuler arşivlerinden yararlanılmıştır.

Derleyen: H. Can YÜCEL